Stałe systemy asekuracyjnePunkty kotwiczenia

Punkty kotwiczenia

Punkty kotwiczenia to jeden z kluczowych elementów tzw. stałego systemu asekuracyjnego. Podstawową funkcją systemów asekuracyjnych jest zapewnienie pracownikowi bezpieczeństwa w postaci możliwości przymocowania się za pomocą liny do stałego punktu zaczepienia. Zastosowane rozwiązania mają na celu nie tylko zabezpieczenie przed samym upadkiem, ale i minimalizację ryzyka urazu po ewentualnym upadku. Punkty kotwiczenia, obok innych elementów systemu asekuracyjnego, przeznaczone są do montażu na różnych powierzchniach o każdym poziomie nachylenia i stosowane są przy pracach wysokościowych na takich przestrzeniach, jak: maszty, kominy, wieże czy dachy.

Punkty kotwiczenia Protekt

 

Protekt, producent pełnych systemów zapewniających bezpieczeństwo pracy, dostarcza wiele rozwiązań w zakresie punktów kotwiczeń, które różnią się między sobą rodzajem i celem kotwienia, rodzajem podłoża, a także użytymi materiałami. Producent udostępnia takie rozwiązania, jak:

 

  • zestawy do kotwienia w blachach trapezowych o różnych profilach (stalowych lub/i aluminiowych);
  • punkty kotwiczenia z bezpośrednim montażem w betonie;
  • punkty kotwiczenia zaczepowe o mocowaniu do konstrukcji stałej z rozróżnieniem na wytrzymałość statyczną czy kształt powierzchni, do której mocowane są punkty;
  • punkty kotwiczenia sprzętu indywidualnego.

 

Większość punktów kotwiczeń wyposażonych jest dodatkowo w zestawy montażowe.

 

Jakość i wytrzymałość punktów kotwiczeń

 

Oferowane przez Protekt punkty kotwiczeń charakteryzują się bardzo wysoką jakością wykonania i wytrzymałością korzystania, co jest wynikiem zastosowanych materiałów: od stali nierdzewnej (również typu AISI 304), po odlewy staliwne. Co ważne, wykorzystane przez producenta materiały uwzględniają również ilość pracowników, którzy mogą skorzystać z danego punktu kotwiczenia - z niektórych systemów o wytrzymałości 30 kN i zgodnych z normą EN 795, może korzystać jednocześnie do trzech osób przy pełnym poziomie bezpieczeństwa użytkowania.