Linki narzędziowe worki torby plecakiSamozwijające linki narzędziowe

Samozwijające linki narzędziowe

Prace wykonywane na wysokościach wymagają odpowiedniego przygotowania sprzętowego, które zapewni maksymalny poziom bezpieczeństwa nie tylko pracownikowi, ale i innym osobom znajdującym się w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Wykorzystuje się w tym celu różnorodne wyposażenie środki ochrony indywidualnej oraz dodatkowe, które nie tylko chroni, ale również ułatwia wymagającą pracę na wysokościach. Jednym z takich elementów osprzętu pracowników są linki narzędziowe, których głównym zadaniem jest możliwość zamocowania dodatkowych narzędzi, aby nie tylko zabezpieczyć je przed upadkiem, ale również, by móc je wygodnie i sprawnie użytkować.

Samozwijające linki narzędziowe

 

Jednym ze szczególnych rodzajów linek są samozwijające linki narzędziowe, które umożliwiają łatwy dostęp do lekkich narzędzi o wadze nieprzekraczającej 2 kg. Po zamontowaniu do pasa lub uprzęży odpowiednie narzędzie mocuje się do specjalnego karabińczyka z ułatwiającym ruch krętlikiem. Mechanizm samozwijający linki umożliwia zabezpieczenie przed upadkiem narzędzia i ułatwia jego wciągnięcie do rąk operatora. PROTEKT - polski producent sprzętu i systemów zapewniających bezpieczeństwo pracy - dostarcza przykładowo samozwijające linki narzędziowe:

 

  • mocowane do pasa w opcji ze sznurkiem z zaciskiem umożliwiającym regulację lub bez;
  • mocowane do nadgarstka (za pomocą rzepa na taśmie) z blokadą linki.

 

Wytrzymałość i bezpieczeństwo linek

 

Dostarczane przez PROTEKT samozwijające linki narzędziowe zapewniają pożądany poziom zabezpieczenia przed upadkiem lekkich narzędzi, jak np. klucze czy młotki. Maksymalne obciążenie linek wynosi 2 kg, co zostało przebadane zgodnie z normą ANSI/ISEA 121-2018. Poliestrowa linka o długości 115 cm pozwala osiągnąć wytrzymałość statyczną na poziomie 35 daN. Są to wartości, które przy poprawnym użytkowaniu samozwijających linek narzędziowych, gwarantują pracownikowi i jego otoczeniu pełne zabezpieczenie przed upadkiem narzędzi podczas wykonywania prac na wysokościach.