Indywidualny sprzęt ochrony osobistejUrządzenia samohamowne i samozaciskowe

Urządzenia samohamowne i samozaciskowe

Jednym z czynników, który odgrywa bardzo istotną rolę podczas pracy na wysokościach, jest bezpieczeństwo. Pracownik zawieszony na linie lub uprzęży jest narażony na upadek z wysokości kilkunastu czy kilkudziesięciu metrów. Aby zagwarantować mu odpowiednią ochronę i wyeliminować ryzyko wypadku na skutek nieostrożności czy awarii sprzętu, stosuje się specjalne urządzenia samohamowne i samozaciskowe

Zasada działania takich urządzeń przypomina funkcjonowanie pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Jeśli pracownik przypadkowo ześlizgnie się z rusztowania, blokada uniemożliwi mu zsunięcie się na podłoże, zatrzymując go w pozycji zawieszonej. W ofercie firmy Protekt jest wiele modeli takich urządzeń przeznaczonych zarówno do pracy w pionie, jak i w poziomie. Proponujemy modele wykonane ze stali ocynkowanej, o wytrzymałości statycznej 12 kN i linie różnej długości. W asortymencie mamy też wariant z dwoma mechanizmami z rozwijaną taśmą włókienniczą w pojedynczej obudowie.

 

Liny i oprzyrządowanie do urządzeń samohamownych

 

Ważną częścią urządzenia samohamownego czy samozaciskającego jest lina. Powinna być dostosowana do jego parametrów technicznych oraz mieć odpowiednią wytrzymałość. Polecamy między innymi specjalne liny do pracy na dachu wykonane ze stali ocynkowanej. Natomiast wybrane urządzenia samozaciskowe można wyposażyć w linę poliestrową w oplocie o średnicy 14 mm i długości 5 m.

 

Ofertę akcesoriów do urządzeń samohamownych i samozaciskowych uzupełniają osłony wykonane z wytrzymałych tworzyw sztucznych. Produkty przeznaczone do zapewnienia bezpieczeństwa pracy na wysokościach są objęte wyjątkowo rygorystycznymi wymogami. Wszystkie urządzenia firmy Protekt spełniają wymagane normy.